Poznaj atrakcje Darłówka

Darłówko

Darłówko - nadmorska dzielnica miasta Darłowa, jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych polskiego wybrzeża.

Na turystów czekają tu piaszczyste i słoneczne plaże, czysta woda oraz rzeki, w których licznie występują ryby z gatunku łososiowatych. Warunki klimatyczne Darłówka charakteryzują się dużym nasłonecznieniem i sporą wilgotnością powietrza nasyconego leczniczymi cząsteczkami jodu. Rozległe obszary leśne i brak większych zakładów przemysłowych gwarantują czyste powietrze.

Przez środek kurortu przebiega rzeka Wieprza, dzieląc tą letnią miejscowość na wschodnią i zachodnią. Północną granicę Darłówka stanowi pięcio - kilometrowa linia brzegu morskiego z szeroką, piaszczystą plażą i pasem wydm, które zamieniają się latem w kąpieliska morskie.

Po stronie wschodniej plaże osłonięte są przez kamienny falochron wyspowy, przez co przy plaży tworzą się „laguny". W płytkich basenach woda szybko się nagrzewa i jest o kilka stopni cieplejsza niż na otwartym morzu. Stwarza to idealne warunki dla zabaw dzieci w wodzie. Darłówko Wschodnie jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi i osób ceniących kąpiele słoneczne. Tym, którzy na plaży cenią sobie ciszę i spokój, bez ścisku i gwaru polecamy plażę na wschód od tzw. „patelni". Rozciąga się ona aż do Jeziora Kopań i najlepiej wybrać się na nią rowerem.


Latarnia morska

Położona jest po wschodniej stronie przy ujściu Wieprzy do Bałtyku, tuż przy wejściu do portu w Darłówku. Wieża latarni ma dziś 22 metry wysokości, a na jej szczycie znajduje się nowoczesny mechanizm wskazujący drogę statkom. Zasięg światła wskazującego drogę do portu sięga blisko 30 km. Latarnia powstała w XIX stuleciu wraz z budynkiem stacji pilotów. Wieża była wówczas dużo niższa. Kolejne przebudowy w 1899r. i 1927r. doprowadziły do wyglądu jaki możemy podziwiać dziś. W sierpniu 2000 r latarnia została udostępniona do zwiedzania. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy. W trzeci weekend sierpnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Latarni Morskich.

W nocy Latarni Morskich również bierze udział Latarnia Morska w Darłówku przy ul. Wschodniej.
Wstęp bezpłatny godz. 21:00 – 24:00.


Most rozsuwany

Łączy Darłówko Wschodnie z Darłówkiem Zachodnim. Przeznaczony jest tylko dla ruchu pieszego. Warto mu poświęcić choć chwilę, gdyż jest to jedyna tego typu konstrukcja na terenie Polski. Most otwierany jest w ciągu dnia o każdej pełnej godzinie. Jego otwarcie umożliwia ruch statków wypływających w morze lub powracających z morza. Jest on nie tylko lokalną atrakcją a zarazem daje możliwość obserwowania przepływających kutrów i jachtów morskich. Turyści mogą podziwiać tutaj jednostki pływające o długości do 75 metrów i zanurzeniu do 4 metrów.

W 1684 roku zbudowano most zwodzony typu holenderskiego, który sprawnie działał aż do lat 70-tych XX wieku. Później na wniosek ówczesnych władz most zastąpiono promem, za który trzeba było płacić. Wreszcie w 1988 roku zaprojektowano nowe rozwiązanie – most rozsuwany. Jest to konstrukcja betonowa o długości 58 metrów i 5 metrów szerokości.


Marina Darłowo

Z roku na rok rośnie liczba jachtów krajowych i zagranicznych odwiedzających darłowski port. Darłowska Marina powstała właśnie z myślą o globtroterach przemierzających Zachodniopomorski Szlak Żeglarski. Jest ona także schronieniem dla łodzi mieszkańców i turystów uprawiających tu sporty wodne. Marina znajduje się po wschodniej stronie Darłówka. Posiada 70 miejsc postojowych z dostępem do prądu i wody dla jachtów o długości od 6 do 17 m długości. Latem Marina przyciąga ludzi, których pasja spotyka się z miłością jak woda, wiatr i żagle. Co roku na początku lipca organizowane są regaty, którym towarzyszą pikniki i biesiady z szantami w tle.


Tramwaje wodne

Niewielka przystań przy rozsuwanym moście oferuje rejsy statkami o nazwach: „Księżna Zofia”, „Tristan” i „Izolda”. Zabierają one pasażerów na krótką podróż wewnątrz portu, na trasie Darłowo – Darłówko i Darłówko – Darłowo.

Rejsy w sezonie letnim są regularne co 30 min.


Rejsy turystyczne

W okolicach mostu po wschodniej stronie przycumowane są statki wycieczkowe stylizowane na statki historyczne, które oferują trwający 40 min rejs w morze. Dla pragnących przeżyć morską wyprawę w rodzinnym gronie polecamy wycieczki „Królem Erykiem I” oraz „Unikusem”. Bilety można nabyć bezpośrednio u armatora. Rejsy odbywają się w okresie wakacji letnich od godz. 10.00 do zachodu słońca.

Dla fanów ekstremalnych przeżyć, adrenaliny oraz dużych prędkości polecamy niezapomnianą wycieczkę łodzią motorową Boreasz typu RIB, którą cumuje tuż obok Kapitanatu Portu po zachodniej stronie.


Rejsy wędkarskie

Port w Darłówku to jeden z najpopularniejszych w Polsce całorocznych portów wędkarskich, ze względu na pobliskie łowiska bogate w ryby, a zwłaszcza uznawanego za króla Bałtyku - dorsza. Kilkanaście kutrów wędkarskich jest profesjonalnie przygotowanych do sportowych połowów dorszy. Z Darłówka niemalże codziennie wypływają kutry i łodzie na połowy ryb morskich. Armatorzy kutrów oferują kilkugodzinne rejsy wędkarskie. Za dodatkową opłatą na łodzi można wypożyczyć profesjonalny sprzęt wędkarski. Każdy kto chce przeżyć niezapomnianą wyprawę bez problemu znajdzie miejsce na pokładzie jednego z wielu tutejszych kutrów rybackich, czy szybkich łodzi motorowych.


Wycieczka na Bornholm

Oddalona o 55 mil morskich od Darłowa, duńska wyspa, zwana jest „Majorką Północy". Bornholm jest wymarzonym miejscem dla rowerzystów, z całą siecią ścieżek. Na wyspę można dostać się katamaranem Jantar, który latem prowadzi pasażerską żeglugę międzynarodową pomiędzy polskim portem Darłowo i duńskim portem Nexo na wyspie Bornholm. Nowoczesne wyposażenie zapewnia pasażerom komfort i bezpieczeństwo w każdych warunkach.

Statek wypływa w rejsy do Nexo w 2015r.: 8,15 i 22 lipca. Rejsy rozpoczynają się z pod Terminalu Sztuki w Darłowie przy ul. Kotwicznej 12 o godzinie 07.00. Do Nexo na Bornholmie statek przybędzie o godz.11.30. W drogę powrotną z Bornholmu statek wyruszy o godz.17.30 i przybędzie do Darłowa o godz. 22.00. Koszt przejazdu dla osób dorosłych w obydwie strony wynosi 190 zł, a dzieci w wieku 4-12 lat-170 zł. Na miejscu w Nexo można tę urokliwą wyspę zwiedzać busem z polskim przewodnikiem.

Zazwyczaj trasa wycieczki przebiega przez: Arsdale, Svaneke, Listed, Gudhjem, gdzie warto spróbować miejscowego przysmaku - złotego śledzia. Dalej droga wiedzie przez Tejn, Alinge, Sandvig do Hammershus, gdzie zwiedzać można największe w Skandynawii ruiny średniowiecznego zamku. W drodze powrotnej zwiedzanie Nyker, gdzie znajduje się jeden z czterech bornholmskich kościołów rotundowych, budowanych przez Templariuszy.

Więcej informacji można uzyskać na stronie Kołobrzeskiej Żeglugi Pasażerskiej - armatora katamaranu Jantar.


Aquapark Jan

Przy hotelu „Jan” w Darłówku Wschodnim przy ul. Północnej 14 funkcjonuje Park Wodny. Jako jedyny w Europie umożliwia korzystanie z dobrodziejstw wody morskiej. Można w nim znaleźć atrakcje dla całej rodziny, a w szczególności dzieci w każdym wieku. Jest to obiekt całoroczny, który z powodzeniem umila czas w przypadku niesprzyjającej pogody. Na Park Wodny składa się kompleks basenów ze zjeżdżalniami, dziką rzeką, brodzikiem dla dzieci. Ponadto na terenie obiektu znajdują się baseny jacuzzi, gabinet odnowy biologicznej oraz sauna. Pozostałą część stanowią baseny o łącznej wielkości 1500 m² z możliwością wypływania na zewnątrz.


Aquapark Balticlandia

Aquapark znajdujący się tuż przy plaży na terenie Ośrodka Wczasowego Jantar w Darłówku Zachodnim przy ul. Józefa Muchy 4. Mnóstwo atrakcji dla dużych i małych, sprawia, że Balticlandia to doskonały sposób na aktywny wypoczynek i relaks dla całej rodziny.


Park linowy „Nad Bałtykiem”

Park Linowy znajduje się przy Alei Parkowej w Darłówku Zachodnim. Jest to sposób na aktywną formę rozrywki zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Występują tu trasy o zróżnicowanym stopniu trudności (treningowa, dziecięca oraz trasy o średnim i wyczynowym stopniu trudności). Każdy z powodzeniem znajdzie tu coś dla siebie.


Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych

Odbywa się w Darłówku od 1999 roku. Miejsce zwane przez miejscowych „Patelnią” w Darłówku Wschodnim zapełnia się co roku na przełomie czerwca i lipca entuzjastami pojazdów militarnych. Na zlot przybywają wojskowe ciężarówki, samochody terenowe i motocykle pamiętające czasy II wojny światowej. Spora część niezrównanych unikatów tj. ciężkie czołgi, transportery, amfibie przywożona jest na lawetach. 
Dla niewtajemniczonych może to przypominać wojskowe manewry. Do Darłówka przyjeżdża rzesza ludzi kochających militaria. Impreza, która cieszy się już międzynarodową sławą przyciąga również wielu znanych kolekcjonerów. Rok w rok „Patelnia” zapełnia się "żołnierzami" Armii Czerwonej, Wojska Polskiego, amerykańskimi, francuskimi i "żołnierzami" niemieckimi. Fani militariów są umundurowani i uzbrojeni zgodnie z historycznymi realiami. Zlotowi towarzyszy szereg dodatkowych imprez oraz atrakcji tj: rekonstrukcje historyczne bitew II wojny światowej, pokazy pirotechniczne, konkursy i kursy strzeleckie, przejażdżki wybranymi pojazdami po terenie czołgowiska, prezentacje filmów o tematyce wojennej, koncerty, pokazy wojskowej mody oraz kiermasz militariów. 
Można tu nabyć stare mundury, hełmy, elementy uzbrojenia i ekwipunku żołnierzy niemal wszystkich armii świata. Daje to wszystko niepowtarzalną atmosferę. Warto tu być choć raz, aby zobaczyć tak różnorodne umundurowanie i sprzęt sprzed wielu lat.


Zamek Książąt Pomorskich

Jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów. Obecnie na zamku znajduje się Muzeum. W zbiorach zamkowych znajdują się m. in. cenne XVI-wieczne rzeźby sakralne, XVII-wieczna mapa Pomorza Eilhardusa Lubinusa, wspaniałe łoże z baldachimem z przełomu XVI i XVII w.

Najsłynniejszym lokatorem darłowskiego zamku był Eryk I, który w latach 1397-1440 był królem Danii, Szwecji i Norwegii. Urodził się prawdopodobnie w Darłowie. Po detronizacji przez 12 lat przebywał na wyspie, w zamku Wisborg. Zaczął rabować kupieckie statki. Współcześni nazywali go „ostatnim Wikingiem Bałtyku". Ostatnie 10 lat życia spędził na darłowskim zamku. Do dziś krążą legendy o zrabowanych i ukrytych tu przez niego pirackich skarbach.

Równie sławną mieszkanką zamku była księżna Zofia. Niewiasta niespotykanej urody była żoną księcia Eryka II. Ogromne skarby Eryka I odziedziczone przez nią przyniosły Zofii nieszczęście. Najpierw stały się powodem konfliktów z mężem, później z synem Bogusławem X. Dodatkowo piękna księżna, według legendy związała się węzłami przyjaźni i miłości z słynnym rycerzem Janem z Maszewa. Do literatury pomorskiej wkroczyła jako Biała Dama, która odwiedza jej ulubioną siedzibę - darłowski zamek ,trzymając w dłoni świecę biega po komnatach szukając kochanka.


Amfiteatr śmierci

Na zachód od Darłówka, między miejscowościami Żukowo Morskie i Bobolin blisko plaży znajdują się owiane tajemnicą pozostałości stanowiska największej armaty wszech czasów „Dory”. To właśnie tu prowadzono prace doświadczalne nad działem. "Dora" była działem kolejowym. Wymagała obsługi załogi liczącej 500 osób! Przy wadze 1350 ton, miała lufę o długości 32 m i kaliber 800 mm. Pocisk przeciwpancerny ważył 7 ton, a ładunek miotający mierzył 7,8 metra długości. Całość terenu była ochraniania 12 metrowym murem. Stąd też wzięła się potoczna nazwa tego miejsca "Amfiteatr Śmierci" lub "Chiński Mur". Do dziś zachowały się fragmenty tego muru, którego przęsła sięgają kilka metrów w ziemię. Mur okala przestrzeń w sposób nieregularny. Istnieją hipotezy mówiące, że jego słupy podobno utrzymywały drewniane konstrukcje maskujące, na których rozciągano folię odblaskową imitującą z góry widok jeziora. W rzeczywistości "Chiński Mur" służył ukryciu efektów prac nad "Dorą" zarówno od strony lądu jak i morza. Niestety zwiedzanie całości obiektu wymaga specjalnych zezwoleń.


Media i Sztuka – Festiwal w Darłowie

Impreza odbywająca się rokrocznie w lipcu przyciąga rzesze turystów. Festiwal, na którym nie brakuje atrakcji muzycznych. Na plenerowej estradzie przy latarni morskiej odbywa się finał konkursu o „Bursztynowy Mikrofon” Radia Koszalin. Koncert uświetniają występy gwiazd.