Zamek Książąt Pomorskich

Jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów. Obecnie na zamku znajduje się muzeum z wieloma wystawami tematycznymi takimi jak: kłusownictwo, wojenne okręty morskie czy cykl życia łososia. Poznajcie historię tej wspaniałej budowli i dowiedzcie się, w jakich godzinach i dniach możecie ją zwiedzić przebywając na wakacjach w Darłówku. 

Zamek Książąt PomorskichŹródło: Pixabay.com 

Garść historii – od Bogusława V do II wojny światowej

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie wzniósł w II połowie XIV wieku Bogusław V, który zbudował go zaledwie w przeciągu 20 lat! Książę w 1352 roku kupił wyspę wraz z młynem, z myślą o wybudowaniu na niej warowni. Zamek był tak okazałą budowlą, że otrzymał nazwę, która do dziś pobudza naszą wyobraźnię. 

Najsłynniejszym lokatorem darłowskiego zamku był Eryk I, który w latach 1397-1440 był królem Danii, Szwecji i Norwegii. Urodził się prawdopodobnie w Darłowie. Po detronizacji, przez 12 lat przebywał na wyspie, w zamku Wisborg. Zaczął rabować kupieckie statki. Współcześni nazywali go „ostatnim Wikingiem Bałtyku". Ostatnie 10 lat życia spędził na darłowskim zamku. Do dziś krążą legendy o zrabowanych i ukrytych tu przez niego pirackich skarbach.

Równie sławną mieszkanką zamku była księżna Zofia. Niewiasta niespotykanej urody była żoną księcia Eryka II. Ogromne skarby Eryka I odziedziczone przez nią przyniosły Zofii nieszczęście. Najpierw stały się powodem konfliktów z mężem, później z synem Bogusławem X. Dodatkowo piękna księżna, według legendy, związała się węzłami przyjaźni i miłości z słynnym rycerzem Janem z Maszewa. Do literatury pomorskiej wkroczyła jako Biała Dama, która odwiedza jej ulubioną siedzibę - darłowski zamek, trzymając w dłoni świecę biega po komnatach szukając kochanka.

Wikipedia.pl - Stimoroll
Źródła: Wikipedia.pl - Stimoroll

W latach 1449-1459 zamek został przebudowany na wzór zamku Kronborg przez Eryka Pomorskiego. Często zmieniał właścicieli i przechodził z rąk Danii do Prus, nabierając ciągle nowych kształtów. Król pruski Fryderyk Wilhelm III wybudował w nim nawet koszary wojskowe, a w późniejszych latach w budowli funkcjonował szpital dla żołnierzy wojsk napoleońskich. Nie jest to jednak koniec ciekawej historii Zamku Książąt Pomorskich, gdyż w czasie powstania styczniowego królowie Danii walczyli o jego odzyskanie. Udało się to dopiero Chrystianowi IX, który wraz z zamkiem odzyskał całe miasto. Dynastia rządziła nim do 1912 roku, do śmierci Fryderyka VII Glücksburg.

Początki muzeum sięgają już 1930 roku, gdy udało się zrealizować plan Chrystiana X Glücksburga. Co ciekawe w czasie II wojny światowej zamek nie został zniszczony pomimo licznych zniszczeń, jakim uległo miasto. W 1945 roku na terenie budowli powstało Muzeum Regionalne. Lata 1971-1988 to czas generalnego remontu, dzięki któremu Zamek Książąt Pomorskich ma obecnie znaną nam formę.

Co warto zobaczyć w Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie

W muzeum można zobaczyć zabytki pomorskiej sztuki ludowej, rzeźby drewniane czy ekspozycję sztuki sakralnej. W zbiorach zamkowych znajdują się m. in. cenne XVI-wieczne rzeźby sakralne, XVII-wieczna mapa Pomorza Eilhardusa Lubinusa, wspaniałe łoże z baldachimem z przełomu XVI i XVII w. Lubicie nowoczesną sztukę? Dla niej również znalazło się miejsce! 

Idąc kolejno, w dawnej Sali rycerskiej urządzono wspomnianą wcześniej ekspozycję sztuki sakralnej. Zobaczymy rozwój poszczególnych dziedzin artystycznych, które służyły liturgii kościelnej czy obrządkowi pochówku. Na szczególną uwagę zasługuje piękna ambona, którą ufundowała księżna Elżbieta, wdowa po Bogusławie XIV. Do innych bardzo cennych zabytków należą późnogotyckie, XIV-wieczne rzeźby, które zostały wykonane w pomorskich warsztatach. Oglądając eksponaty w dawnej sali rycerskiej zwróćcie również uwagę na XVII/XVIII epitafia, statki wotywne z końca XIX wieku oraz drewniane obramienia grobów z 1784 roku.

Wikipedia.pl - KapitelŹródła: Wikipedia.pl - Kapitel

Sala na I piętrze skrzydła południowego to miejsce ekspozycji sztuki Wschodu – od Bliskiego Wchodu aż po Japonię. Warto przyjrzeć się XIX-wiecznym tsubom, które są jelcami tarczowymi szabli samurajskich. Na ścianie I piętra wschodniej klatki schodowej znajduje się mapa Pomorza opracowana na początku XVII wieku, która fascynuje nie tylko swoim rozmiarem, ale również zawartymi treściami.

Na II piętrze łącznika i I piętrze skrzydła wschodniego znajduje się ekspozycja mebli barokowych i neobarokowych. Bardzo interesującym eksponatem jest kołyska dworska udekorowana motywem bociana. Warto przyjrzeć się także przedmiotom codziennego użytku, wykonanym przez mistrzów działających na terenie Słupska i Szczecina.

Wikipedia.pl - Kapitel
Źródła: Wikipedia.pl - Kapitel

W pomieszczeniu na I piętrze skrzydła wschodniego, które było niegdyś salą przyjęć, stoi stół gdański z drewna dębowego, który został wykonany na przełomie XVIII i XIX wieku. Ściany sali są ozdobione pięknymi portretami książąt pomorskich związanych z Darłowem i zamkiem. Godnym uwagi jest również dziesięciopolowy herb książąt pomorskich tzw. Wielki Herb Pomorza, który wisi na wprost od wejścia do pomieszczenia. 

Wikipedia.pl - KapitelŹródła: Wikipedia.pl - Kapitel

Sala na I piętrze północnego budynku bramnego pełniła dawniej rolę małej jadalni. Współcześnie warto przyjrzeć się w niej odkrytym i zrekonstruowanym elementom architektonicznym. Wewnątrz znajdują się ponadto eksponaty związane z historią zamku i ziemi darłowskiej takie jak tłumaczenie aktu erekcyjnego, monety z okresu książęcego i barwna mapa pow. Sławieńskiego czy zbiór kilkudziesięciu pocztówek z widokiem zamku i miasta sprzed 1945 roku. 

Sala na II piętrze skrzydła północnego dawniej pełniła rolę sypialni i to w niej można zobaczyć wspomniany wcześniej baldachim z przełomu XVI i XVII wieku. Natomiast w sali na II piętrze skrzydła wschodniego zamku zobaczymy XIX-wieczne meble i wyroby rzemiosła artystycznego wykonane w stylu mieszczańskim. 

Wikipedia.pl - KapitelŹródła: Wikipedia.pl - Kapitel

W Zamku Książąt Pomorskich znajduje się również salonik bursztynowy, w którym możemy podziwiać prawdziwy nieobrobiony kruszec oraz rzeźby czy bursztynową biżuterię.

Cennik:

Wstęp na ekspozycje główne: 14 zł normalny, 12 zł ulgowy, 11 zł rodzinny*, 10 zł grupowy**
Wstęp na wieżę zamkową: 6 zł normalny, 5 zł rodzinnie*, 4 zł grupowo**
Wystawa „Dirlov-Rügenwalde-Darłowo”: 6 zł normalny, 5 zł rodzinnie*, 4 zł grupowo**
Wystawa „Izba Tortur Czarownic”: 12 zł normalny, 9 zł ulgowy, 7 zł rodzinie*, 6 zł grupowy**
Dziedziniec zamkowy: 3 zł (nie dotyczy osób kupujących wstęp na inne atrakcje) 
Przewodnik (grupy do 30 osób, należy wcześniej uzgodnić): 80 zł

 * do biletu rodzinnego uprawnione są co najmniej 3 osoby, w tym przynajmniej 1 dziecko (2 rodziców + dziecko lub 1 rodzic + 2 dzieci).
 ** do biletu grupowego uprawnione są co najmniej 20-osobowe grupy zorganizowane

 
Dni i godziny otwarcia muzeum w 2018 r. 

Sezon wysoki:
od 1 lipca do 31 sierpnia:
od poniedziałku do niedzieli (7 dni w tygodniu) w godz. 10-18;
kasa czynna do godz. 17.15.

Sezon średni:
od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 września do 30 września:
od poniedziałku do niedzieli (7 dni w tygodniu) w godz. 10-16;
kasa czynna do godz.15.15.

Sezon niski:
od 1 stycznia do 30 kwietnia  oraz od 1 października do 31 grudnia:
od środy do niedzieli (5 dni w tygodniu – w poniedziałek i wtorek nieczynne) w godz.10-16;
kasa czynna do godz. 15.15.
 
Muzeum Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie
ul. Zamkowa 4,  76-150 Darłowo
tel. 94 314 23 51
Informacje o godzinach otwarcia oraz aktualny cennik pochodzą ze strony  http://www.zamekdarlowo.pl/. Aktualizacja 02/2018