Darłówko to nadmorska część miasta Darłowo, w której możesz skorzystać z licznych atrakcji bez względu na sezon i pogodę. Darłówek oferuje nie tylko zapierające dech w piersiach plaże, możliwość złapania słońca, ale również wiele niesamowitych miejsc, w których można poczuć ducha historii. Słynna Latarnia Morska, Zamek Książąt Pomorskich, jak i mniej oczywiste atrakcje takie jak Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych są wspaniałą opcją na wakacje nad morzem dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Darłówko – atrakcje mogą cię naprawdę zaskoczyć! Wybierając się na wakacje wraz z rodziną, szczególnie z młodszymi dziećmi, trudno ciągle organizować zabawy, które zadowolą wymagające maluchy. Gdy budowanie zamków z piasku i kąpiele zaczną być nużące, najwyższy czas odwiedzić jeden z Aquaparków, który dostarczy dzieciom masę radości i niezapomnianych przeżyć. Liczne zjeżdżalnie, gabinety odnowy czy jacuzzi zapewnią miło spędzony czas całej rodzinie. Twoje dzieci lubią wyzwania? Zabierz je do pobliskiego parku linowego i pozwól im na zabawę na bezpiecznej wysokości.
Darłówko – atrakcje dla dzieci będą stanowiły także liczne zabytki, które zdobędą serca małych odkrywców. Zabierz je na zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich lub Latarni Morskiej, by wyjazd przyniósł im nie tylko piękną opaleniznę, ale również lekcję historii.
Jeśli lubisz łączyć bierny odpoczynek z aktywnym, wypoczywając w Darłówku nie będziesz narzekał na nudę. Wybierz się na jeden z rejsów turystycznych, by posłuchać ciekawych opowieści i zobaczyć przepiękne widoki, jakich nie ujrzysz na lądzie. Jeśli pragniesz przeżyć dłuższą przygodę, zarezerwuj miejsce na całodniową wycieczkę – jeśli krótszą, znajdź jeden z tramwajów wodnych, które są słynne w całej miejscowości. Atrakcje Darłówko to również wyprawa na dorsza, która zachwyci szczególnie pasjonatów wędkarstwa.
Zastanawiasz się nad tym, jakie atrakcje w Darłowie są najbardziej niepowtarzalne? Na przełomie czerwca i lipca odbywa się tutaj Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych, który niekiedy przypomina wręcz militarne manewry! Na zachód od Darłówka znajdują się także owiane tajemnicą pozostałości stanowiska największej armaty wszech czasów. Nie jesteś wielbicielem militariów? Rezerwując urlop sprawdź, kiedy odbywa się tegoroczny Festiwal w Darłowie, który wręcz obfituje w atrakcje muzyczne, przyciągając na scenę największe polskie gwiazdy.
Darłówko - nadmorska dzielnica miasta Darłowa, jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych polskiego wybrzeża.
Na turystów czekają tu piaszczyste i słoneczne plaże, czysta woda oraz rzeki, w których licznie występują ryby z gatunku łososiowatych. Warunki klimatyczne Darłówka charakteryzują się dużym nasłonecznieniem i sporą wilgotnością powietrza nasyconego leczniczymi cząsteczkami jodu. Rozległe obszary leśne i brak większych zakładów przemysłowych gwarantują czyste powietrze.
Przez środek kurortu przebiega rzeka Wieprza, dzieląc tą letnią miejscowość na wschodnią i zachodnią. Północną granicę Darłówka stanowi pięcio - kilometrowa linia brzegu morskiego z szeroką, piaszczystą plażą i pasem wydm, które zamieniają się latem w kąpieliska morskie.
Po stronie wschodniej plaże osłonięte są przez kamienny falochron wyspowy, przez co przy plaży tworzą się „laguny". W płytkich basenach woda szybko się nagrzewa i jest o kilka stopni cieplejsza niż na otwartym morzu. Stwarza to idealne warunki dla zabaw dzieci w wodzie. Darłówko Wschodnie jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi i osób ceniących kąpiele słoneczne. Tym, którzy na plaży cenią sobie ciszę i spokój, bez ścisku i gwaru polecamy plażę na wschód od tzw. „patelni". Rozciąga się ona aż do Jeziora Kopań i najlepiej wybrać się na nią rowerem.
Położona jest po wschodniej stronie przy ujściu Wieprzy do Bałtyku, tuż przy wejściu do portu w Darłówku. Wieża latarni ma dziś 22 metry wysokości, a na jej szczycie znajduje się nowoczesny mechanizm wskazujący drogę statkom. Zasięg światła wskazującego drogę do portu sięga blisko 30 km. Dziś latarnia stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych dla osób przybywających na wakacje do Darłówka. Gdzie konkretnie leży latarnia morska w Darłówku, co świadczy o jej fenomenie oraz jak zmieniała się na przestrzeni lat? Najważniejsze informacje zebraliśmy poniżej.
Łączy Darłówko Wschodnie z Darłówkiem Zachodnim. Przeznaczony jest tylko dla ruchu pieszego. Warto mu poświęcić choć chwilę, gdyż jest to jedyna tego typu konstrukcja na terenie Polski. Most otwierany jest w ciągu dnia o każdej pełnej godzinie. Jego otwarcie umożliwia ruch statków wypływających w morze lub powracających z morza. Jest on nie tylko lokalną atrakcją a zarazem daje możliwość obserwowania przepływających kutrów i jachtów morskich. Turyści mogą podziwiać tutaj jednostki pływające o długości do 75 metrów i zanurzeniu do 4 metrów.
W 1684 roku zbudowano most zwodzony typu holenderskiego, który sprawnie działał aż do lat 70-tych XX wieku. Później na wniosek ówczesnych władz most zastąpiono promem, za który trzeba było płacić. Wreszcie w 1988 roku zaprojektowano nowe rozwiązanie – most rozsuwany. Jest to konstrukcja betonowa o długości 58 metrów i 5 metrów szerokości.
Z roku na rok rośnie liczba jachtów krajowych i zagranicznych odwiedzających darłowski port. Darłowska Marina powstała właśnie z myślą o globtroterach przemierzających Zachodniopomorski Szlak Żeglarski. Jest ona także schronieniem dla łodzi mieszkańców i turystów uprawiających tu sporty wodne. Marina znajduje się po wschodniej stronie Darłówka. Posiada 70 miejsc postojowych z dostępem do prądu i wody dla jachtów o długości od 6 do 17 m długości. Latem Marina przyciąga ludzi, których pasja spotyka się z miłością jak woda, wiatr i żagle. Co roku na początku lipca organizowane są regaty, którym towarzyszą pikniki i biesiady z szantami w tle.
Niewielka przystań przy rozsuwanym moście oferuje rejsy statkami o nazwach: „Księżna Zofia”, „Tristan” i „Izolda”. Zabierają one pasażerów na krótką podróż wewnątrz portu, na trasie Darłowo – Darłówko i Darłówko – Darłowo.
Rejsy w sezonie letnim są regularne co 30 min.
Na każdego, kto marzy o prawdziwej morskiej przygodzie, czekają rejsy galeonem, które odbywają się stylizowanymi statkami. Ile trwa standardowa wyprawa? Gdzie pływają i cumują statki? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania i dowiedzieć się także, jakie czekają na was dodatkowe atrakcje, czytajcie dalej.
Przy hotelu „Jan” w Darłówku Wschodnim przy ul. Północnej 14 funkcjonuje Park Wodny. Jako jedyny w Europie umożliwia korzystanie z dobrodziejstw wody morskiej. Można w nim znaleźć atrakcje dla całej rodziny, a w szczególności dzieci w każdym wieku. Jest to obiekt całoroczny, który z powodzeniem umila czas w przypadku niesprzyjającej pogody. Na Park Wodny składa się kompleks basenów ze zjeżdżalniami, dziką rzeką, brodzikiem dla dzieci. Ponadto na terenie obiektu znajdują się baseny jacuzzi, gabinet odnowy biologicznej oraz sauna. Pozostałą część stanowią baseny o łącznej wielkości 1500 m² z możliwością wypływania na zewnątrz.
Aquapark znajdujący się tuż przy plaży na terenie Ośrodka Wczasowego Jantar w Darłówku Zachodnim przy ul. Józefa Muchy 4. Mnóstwo atrakcji dla dużych i małych, sprawia, że Balticlandia to doskonały sposób na aktywny wypoczynek i relaks dla całej rodziny.
Park Linowy znajduje się przy Alei Parkowej w Darłówku Zachodnim. Jest to sposób na aktywną formę rozrywki zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Występują tu trasy o zróżnicowanym stopniu trudności (treningowa, dziecięca oraz trasy o średnim i wyczynowym stopniu trudności). Każdy z powodzeniem znajdzie tu coś dla siebie.
Odbywa się w Darłówku od 1999 roku. Miejsce zwane przez miejscowych „Patelnią” w Darłówku Wschodnim zapełnia się co roku na przełomie czerwca i lipca entuzjastami pojazdów militarnych. Na zlot przybywają wojskowe ciężarówki, samochody terenowe i motocykle pamiętające czasy II wojny światowej. Spora część niezrównanych unikatów tj. ciężkie czołgi, transportery, amfibie przywożona jest na lawetach.
Dla niewtajemniczonych może to przypominać wojskowe manewry. Do Darłówka przyjeżdża rzesza ludzi kochających militaria. Impreza, która cieszy się już międzynarodową sławą przyciąga również wielu znanych kolekcjonerów. Rok w rok „Patelnia” zapełnia się "żołnierzami" Armii Czerwonej, Wojska Polskiego, amerykańskimi, francuskimi i "żołnierzami" niemieckimi. Fani militariów są umundurowani i uzbrojeni zgodnie z historycznymi realiami. Zlotowi towarzyszy szereg dodatkowych imprez oraz atrakcji tj: rekonstrukcje historyczne bitew II wojny światowej, pokazy pirotechniczne, konkursy i kursy strzeleckie, przejażdżki wybranymi pojazdami po terenie czołgowiska, prezentacje filmów o tematyce wojennej, koncerty, pokazy wojskowej mody oraz kiermasz militariów.
Można tu nabyć stare mundury, hełmy, elementy uzbrojenia i ekwipunku żołnierzy niemal wszystkich armii świata. Daje to wszystko niepowtarzalną atmosferę. Warto tu być choć raz, aby zobaczyć tak różnorodne umundurowanie i sprzęt sprzed wielu lat.
Jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów. Obecnie na zamku znajduje się muzeum z wieloma wystawami tematycznymi takimi jak: kłusownictwo, wojenne okręty morskie czy cykl życia łososia. Poznajcie historię tej wspaniałej budowli i dowiedzcie się, w jakich godzinach i dniach możecie ją zwiedzić przebywając na wakacjach w Darłówku.
Na zachód od Darłówka, między miejscowościami Żukowo Morskie i Bobolin blisko plaży znajdują się owiane tajemnicą pozostałości stanowiska największej armaty wszech czasów „Dory”. To właśnie tu prowadzono prace doświadczalne nad działem. "Dora" była działem kolejowym. Wymagała obsługi załogi liczącej 500 osób! Przy wadze 1350 ton, miała lufę o długości 32 m i kaliber 800 mm. Pocisk przeciwpancerny ważył 7 ton, a ładunek miotający mierzył 7,8 metra długości. Całość terenu była ochraniania 12 metrowym murem. Stąd też wzięła się potoczna nazwa tego miejsca "Amfiteatr Śmierci" lub "Chiński Mur". Do dziś zachowały się fragmenty tego muru, którego przęsła sięgają kilka metrów w ziemię. Mur okala przestrzeń w sposób nieregularny. Istnieją hipotezy mówiące, że jego słupy podobno utrzymywały drewniane konstrukcje maskujące, na których rozciągano folię odblaskową imitującą z góry widok jeziora. W rzeczywistości "Chiński Mur" służył ukryciu efektów prac nad "Dorą" zarówno od strony lądu jak i morza. Niestety zwiedzanie całości obiektu wymaga specjalnych zezwoleń.
Impreza odbywająca się rokrocznie w lipcu przyciąga rzesze turystów. Festiwal, na którym nie brakuje atrakcji muzycznych. Na plenerowej estradzie przy latarni morskiej odbywa się finał konkursu o „Bursztynowy Mikrofon” Radia Koszalin. Koncert uświetniają występy gwiazd.
Uwielbiasz żeglowanie, kochasz oglądać jachty, statki i inne pływające jednostki bądź brać udział w wyjątkowych wydarzeniach? Odwiedzając nasze apartamenty będziesz miał szansę obejrzeć Bakista Cup czyli Regaty Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, odbywające się tutaj praktycznie każdego roku! Zabierz swoich przyjaciół, rodzinę, dzieci i weź udział w wielkiej imprezie, w czasie której czeka na ciebie wiele niesamowitych atrakcji.
Brama kamienna nazywana inaczej Bramą Wysoką to zabytkowa brama miejska pochodząca z XIV wieku. Jest częścią nieistniejących już murów miejskich i można ją podziwiać ok. 120 metrów na północ od rynku miasta. Prowadzi do niej ulica Powstańców Warszawskich i jest jedyną spośród czterech bram, które zachowały się do dnia dzisiejszego. Jest zbudowana na planie kwadratu, posiada cztery kondygnacje, a we wnętrzu znajdują się otwory strzelnicze. Jej obecny kształt został nadany w 1732 roku.
(Zdjęcie – Wikipedia.pl – autor: Kapitel )
Jeśli podczas wakacji nad morzem chcesz poczuć się jak w Toskanii, koniecznie odwiedź winnicę, która obejmuje obszar 2h, produkując już 3000 butelek rocznie, z planem znacznej rozbudowy. Przywiezienie swojej własnej butelki wina wytrawnego czy słodkiego z logo miasta Darłowo będzie niesamowitą pamiątką. Na miejscu można skorzystać z basenu, kortu tenisowego, wypożyczalni rowerów, złowić rybę w stawie i zobaczyć inne, ciekawe atrakcje.
Plaża w Darłówku to jedno z miejsc, które musisz odwiedzić podczas pobytu w naszych apartamentach. Właściwie w mieście znajdują się różne plaże, gdyż wybrzeża zostały podzielone na dwie części przez rzekę Wieprzę uchodzącą do morza. Przecinają ona aż 20-kilometrowy pas piasku. Która plaża będzie lepsza dla dzieci, dla właścicieli zwierząt, a gdzie warto się udać, jeśli chcesz ponapawać się dziką przyrodą?