Uwielbiasz wypoczywać nad Bałtykiem, jednak obawiasz się kiepskiej pogody? Niestety w naszym klimacie nic nie jest pewne – Darłówko może przywitać cię tropikalnymi upałami lub wręcz odwrotnie, chłodem i silnymi opadami atmosferycznymi. Nie musisz się jednak przejmować – zarówno w mieście, jak i poza jego granicami czeka na ciebie mnóstwo atrakcji. Czytaj dalej, a poznasz najciekawsze miejsca i sprawdzone pomysły na to, jak najlepiej wykorzystać deszczowy czas, bez względu na to, czy wypoczywasz w towarzystwie dorosłych, czy razem z dziećmi.
Brzydka pogoda nad morzem? Odwiedź latarnię morską Darłówko – jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych, którą mogą zwiedzać i dorośli, i dzieci. Polecamy zwiedzanie szczególnie w Noc Latarni organizowanej w trzeci weekend sierpnia.
Innym zabytkiem, który koniecznie trzeba zobaczyć w czasie niepogody, jest Zamek Książąt Pomorskich. To gotycka budowla na planie kwadratu z 24-metrową wieżą, która oferuje wiele tematycznych wystaw obejmujących m.in. wojenne okręty morskie i kłusownictwo. W muzeum można zobaczyć ekspozycję sztuki sakralnej czy zabytki sztuki ludowej.
Deszcz nad morzem? Pomimo niego można wybrać się na wycieczkę tramwajem wodnym, który powoli dostać się z centrum miasta Darłowo do nadmorskiej dzielnicy Darłówek w czasie 20 minut. Posiada zadaszenie, dlatego lekka mżawka nie będzie przeszkodą do skorzystania z tej oryginalnej atrakcji. Płynąc tramwajem, zwiedzisz basen portowy – zobaczysz rybackie kutry, jachty żeglarskie i inne statki.
Jeśli dojechaliście własnym samochodem lub planujecie go wynająć, możecie wybrać się do okolicznych miejscowości, by poznać inne, ciekawe zabytki. W Jarosławcu oddalonym o 19 km czeka kolejna latarnia morska, Galeria Rybacka i Muzeum Bursztynu, a nawet park wodny oraz papugarnia, która zachwyci dzieci.
W Wiciu warto zajrzeć do Galerii Damiany z biżuterią wykonaną w 100% z naturalnych składników, a w Kowalewicach zobaczyć neogotycki kościół z 1979 roku pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz chałupę Kazimierza Koniecznego z ręcznie rzeźbionymi przez gospodarza rycerzami i stworami. Więcej okolicznych atrakcji opisaliśmy w poprzednim poście TUTAJ.
Polskie morze słynie z pysznych, świeżych ryb morskich, dlatego niepogoda to doskonała okazja do zaplanowania wspólnego obiadu lub kolacji w wyjątkowym miejscu. Zamiast zadowolić się pierwszym lepszym miejscem w drodze do lub z plaży, można wybrać polecane restauracje z lokalnymi przysmakami, których nie brakuje w Darłówku. Zdaniem specjalistów w nadbałtyckim menu powinny dominować śledź, flądra i dorsz – przypomnij sobie, jak zjeść dobrą rybę nad Bałtykiem.
Wakacje bez słonecznej pogody także mogą być udane! Jeśli wypoczywasz z partnerem lub z grupą znajomych, zapakuj ze sobą parasolkę, kurtkę przeciwdeszczową i spaceruj. Takie wakacje nad morzem będą okazją do zrelaksowania się i skorzystania ze świeżego, czystego powietrza przesyconego jodem. Dzięki spacerom po wyludnionej plaży zobaczysz polskie wybrzeże zupełnie na nowo – przy okazji możesz poszukać muszelek lub kawałków bursztynu. Możesz wybrać się także na wycieczkę rowerową: w okolicy czeka mnóstwo ciekawych tras.
Dzieci często trudno zadowolić wycieczką do latarni morskiej lub spacerem po pustej plaży, ale deszcz nie jest jeszcze powodem do załamywania rąk. W Darłówku funkcjonuje aquapark Jan przy ulicy Północnej 14, który jako jedyny w Europie umożliwia korzystanie z dobrodziejstw morskiej wody. Dla dzieci i rodziców czeka kompleks basenów, dzika rzeka, brodzik, jaccuzi, a nawet sauny i gabinet odnowy biologicznej.
Sprawdziliście pogodę przed wyjazdem i wiecie, że będzie padało? Zapakujcie ulubione planszówki, puzzle dla dzieci, mały zestaw klocków, kolorowanki, nowy zestaw flamastrów, by pociecha mogła robić to, co lubi. Warto poszukać czegoś, czego jeszcze nie miała – kolorowanek wodnych, wydrapywanek lub zestawów kreatywnych, które nie zajmą zbyt wiele miejsca w bagażu, a uratują niejeden deszczowy wieczór. Klasyką są oczywiście karty – w wersji dziecięcej Piotruś.
Jakie zabawy dla dzieci, gdy pada deszcz zapewnią im mnóstwo frajdy? Jeśli nie zapakowałeś żadnych rzeczy, a pogoda niemiło zaskoczyła cię w trakcie pobytu, wybierz się do sklepu po jednorazowe kubeczki. Możesz wykorzystać je do zbudowania wieży, muru lub zrobienia zwierzątek, doczepiając ozdoby z kolorowego papieru, tasiemki lub tego, co znajdziesz pod ręką. Nie masz zdolności manualnych? Kultową i znaną zabawą jest „Gra w chowanego”, a także „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy” czy „Ciepło-zimno. Jeśli szukasz prostej i rozwijającej zabawy, wymyśl grę słowną polegającą na rymowankach czy szukaniu słów rozpoczynających się na ostatnią literę ostatnio podanego słowa.
Co robić gdy pada deszcz podczas wakacji nad morzem? Dobrze bawić się wraz z całą rodziną lub przyjaciółmi! Dobierz sposób spędzania czasu do waszych upodobań i nie trać nadziei, słońce na pewno znowu wyjdzie zza chmur.
Wstecz