Polskie morze to bardzo popularny kierunek turystyczny, szczególnie chętnie wybierany przez rodziny z dziećmi. Niestety co roku zdarza się seria niefortunnych zdarzeń, przed którymi możemy tak naprawdę zabezpieczyć się dzięki kilku prostym radom. Sprawdź, jak spędzić bezpieczne wakacje nad morzem, by uchronić się zarówno przez słońcem, wodą jak i niebezpieczeństwami czyhającymi ze strony złodziei.
Jak bezpiecznie spędzić wakacje? Zobaczcie zasady bezpiecznych wakacji nad morzem:
Bezpieczne wakacje nad morzem, to również bezpieczna podróż nad morze. Jeśli decydujemy się na podróż samochodem, powinniśmy sprawdzić jego stan techniczny, aby nie okazało się, że nie dotrzemy nad morze cali i zdrowi. Ważnym aspektem jest sprawdzenie apteczki samochodowej, ważności gaśnicy i zabranie ze sobą koła zapasowego. Przed podróżą można również sprawdzić informacje drogowe, gdyż niektóre trasy mogą być w trakcie przebudowy lub mocno zakorkowane. Na koniec warto sprawdzić klimatyzację – długie przebywanie w nagrzanym samochodzie, gdy na zewnątrz panują upały jest bardzo niekorzystne dla zdrowia.
Wakacje nad morzem wiążą się nieodmiennie z dwoma aktywnościami – opalaniem i kąpaniem się w morzu. Obie aktywności są równie niebezpieczne i trzeba się do nich odpowiednio przygotować. Przebywając na plaży należy koniecznie zabezpieczyć skórę kremami z filtrem UV, które zapobiegną niebezpiecznym oparzeniom słonecznym, a nawet nowotworowi skóry, na który narażamy się przy nadmiernym korzystaniu z kąpieli słonecznych.
Krem powinniśmy dobrać odpowiednio do fototypu skóry, gdyż innego zabezpieczenia potrzebują osoby o jasnej karnacji i błękitnych oczach, a inne o oliwkowej skórze i czarnych włosach. Najlepiej zaopatrzyć się w krem z filtrem UV, który jest odporny na działanie wody lub smarować skórę po każdej kąpieli. Powinniśmy również unikać przebywania na słońcu w godzinach południowych, gdyż wtedy jesteśmy najbardziej narażeni na poparzenia.
Największe niebezpieczeństwo generuje zawsze woda, gdyż nawet niewielka fala czy prąd może doprowadzić do katastrofy. Przede wszystkim należy pływać w miejscach strzeżonych, w pobliżu stanowiska ratownika. Nie wolno wpuszczać do wody dzieci bez nadzoru dorosłych, gdyż do podtopienia może dojść naprawdę w ułamkach sekund. W morzu nie należy oddalać się poza wyznaczone przez boje obszary i unikać kąpieli zawsze wtedy, gdy pogoda zbytnio nie dopisuje. Burza, deszcz czy mgła nie są odpowiednimi warunkami do pływania, gdyż można łatwo stracić orientację i zbytnio oddalić się od brzegu.
W Polsce nie grasują co prawda niebezpieczne zwierzęta, ale z drugiej strony wejście do wody, gdy nasze ciało jest rozgrzane, może grozić szokiem termicznym! Dlatego należy najpierw zmoczyć skórę i dopiero później zanurzyć całe ciało w wodzie.
Należy pamiętać o tym, że wakacje nad morzem to również cała masa atrakcji, z których możemy korzystać, począwszy od pływania na rowerkach wodnych, bananie, kończąc na lotach paralotnią. Dla bezpieczeństwa, uprawiając sporty wodne powinniśmy zawsze zakładać kapok, gdyż nigdy nie wiemy kiedy i w jakiej sytuacji znajdziemy się w wodzie. Możemy spaść z łódki, z banana i stracić orientację. Kapok uratuje nas przed wpadnięciem pod powierzchnię wody i utonięciem.
Z drugiej strony podczas pozostałych aktywności należy przede wszystkich zachować rozsądek i przetestować sprawność używanych urządzeń czy sprzętów oraz zaopatrzyć się w kask, ochraniacze i inne pomocne akcesoria, które uchronią przed mniej lub bardziej poważnymi urazami.
Nie możemy zapominać również o złodziejach, którzy zbierają swoje żniwo wśród osób wypoczywających nad morzem. Przede wszystkim nie powinniśmy zostawiać swoich rzeczy bez nadzoru na plaży. Możemy poprosić innych plażowiczy o przypilnowanie rzeczy, jednak nie możemy mieć do nich nigdy 100% zaufania. Na plażę najlepiej zabierać minimum rzeczy, aby złodziej nie miał po prostu czego ukraść. Możemy zaopatrzyć się dodatkowo w specjalne wodoodporne pokrowce, w których możemy zabezpieczyć najważniejsze rzeczy takie jak portfel, dokumenty czy smartfon i mieć je przy sobie nawet podczas kąpieli.
Bezpieczne wakacje nad morzem są możliwe, należy jednak zawczasu przygotować się do wszystkich ewentualnych problemów, które możemy napotkać wypoczywając w pięknych polskich miejscowościach, takich jak Darłówko i Darłowo. Nasza beztroska nie wpływa dobrze na planowanie i przeczuwanie niebezpieczeństwa, dlatego starajmy się trzymać sztywnych zasad, by móc się bezpiecznie kąpać w morzu i odpoczywać na plaży. Nie dajmy się opuścić dobremu humorowi – jeśli zaistnieje niebezpieczeństwo, miejmy pod ręką wszystkie potrzebne numery telefonów.
601 100 100 – telefon alarmowy WOPR
112 – telefon alarmowy służb ratowniczych
997 – telefon alarmowy Policji
998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej
999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego
Szukasz apartamentu nad morzem? Zobacz naszą ofertę w Darłowie.
Wstecz