Darłowo i Darłówko są podobnie brzmiącymi nazwami, które odnoszą się do dwóch różnych lokalizacji. Jakie są największe różnice między obydwoma miejscami? Czy lepiej wybrać się do Darłowa czy do Darłówka? Gdzie zobaczymy więcej atrakcji, a gdzie zwiedzimy przepiękną starówkę? Co warto wiedzieć, wybierając się na wakacje do królewskiego miasta położonego nad Bałtykiem?
(fot. Kąpielisko w Darłówku, CC BY 2.5)
Lokalizacja oraz wstępne dane
Darłowo jest nadmorską miejscowością położoną w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim. Jest największym miastem powiatu sławieńskiego, które zamieszkuje 14 308 mieszkańców. Usytuowane nad Morzem Bałtyckim, w dolinie rzek Wieprzy i Grabowej przyciąga każdego lata wielu turystów. Jego powierzchnia całkowita wynosi 20,21 km2.
Darłówko jest natomiast nadmorską częścią Darłowa – jednostką pomocniczą miasta, nazywaną również osiedlem samorządowym. Jest zlokalizowane w tym samym miejscu na mapie Polski co Darłowo, choć stanowi jego północno-zachodni obszar, który jest oddzielony od głównej zabudowy podmokłym terenem w odległości ok. 2 km. Darłówko jest obszarem chronionym krajobrazu Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego.
Historia
W XI wieku istniała warownia lub gród, które nosiły nazwę Dirlov lub Dirlovo. Jego mieszkańcy zajmowali się żeglarstwem, tkactwem oraz połowami ryb. W 1271 roku nadano mu prawa miejsce. Miasto zmieniało często właścicieli. Niefortunną datą był rok 1497, w którym ogromna fala zalała część terenu, porywając ze sobą cztery stojące w porcie statki. W 1568 roku miało miejsce starcie statków Zygmunta Augusta ze szwedzkimi i szkockimi okrętami, które skończyło się zwycięsko dla Polski. Miasto było często niszczone przez pożary. W 1715 roku powstała pierwsza latarnia morska. Przed I wojną światową Darłowo liczyło zaledwie 6 tysięcy mieszkańców – po II wojnie światowej 8 tysięcy. Miasto nosiło niegdyś nazwę Rugenwalde, ze względu na kiełbasę Rugenwalder Teewurst, którą produkowali mieszkańcy. Jako ciekawostkę warto dodać, że po wojnie produkcją niemieckiej kiełbasy nadal zajmowały się wyłącznie firmy pochodzące z Darłowa. W czasie II wojny światowej w miejscowości testowano największe działa w historii świata, które doglądał osobiście Adolf Hitler. W 1946 roku z Darłowa wysiedlono niemiecką ludność i włączono miasto do nowo powstałego województwa szczecińskiego.
Historia Darłówka jest nieco krótsza, gdyż datuje się ją na rok 1814, w którym otwarto kąpielisko morskie, tworząc tym samym naturalny obszar wypoczynkowy w obrębie miasta Darłowo. Do 1945 roku nosiło nazwę Rugenwaldermunde, dopiero 3 lata później wprowadzono oficjalną nazwę Darłówko. W stanie wojennym w dzielnicy funkcjonowało miejsce internowania.
Turystyka
Darłowo jest mocno rozwinięte pod kątem turystycznym. Posiada wiele zabytków, które warto odwiedzić. Szczególnym punktem jest stare miasto, które zachowało swój zabytkowy średniowieczny układ. Jeśli interesują nas zabytki, musimy zwiedzić jedyny w Polsce nadmorski gotycki Zamek Książąt Pomorskich, którego budowę rozpoczęto już w 1352 roku.
(fot. Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, CC BY-SA 3.0)
Wbrew pozorom główne atrakcje są zlokalizowane właśnie w Darłówku. To tutaj można zobaczyć rozsuwany most dostępny dla pieszych i rowerzystów, który łączy obie części dzielnicy (Darłówko Zachodnie oraz Darłówko Wschodnie). Warto wybrać się na spacer, by przyjrzeć się z bliska latarni morskiej wybudowanej w XIX wieku.
Wiele osób wybiera się do Darłówka głównie po to, by wypocząć na brzegu morza. Panują do tego idealne warunki – duże nasłonecznienie oraz znaczna wilgotność powietrza przesyconego jodem. Rozległe lasy oraz brak rozwiniętego przemysłu są gwarancją czystego powietrza.
Jeśli chcecie przypomnieć sobie wszystkie zabytki i ważne wydarzenia odbywające się w Darłówku zapraszamy na podstronę ATRAKCJE.
Noclegi
Rezerwując nocleg w Darłówku warto upewnić się, że nie pomyliliśmy nazwy z Darłowem. Dzielnica miasta dysponuje największą bazą noclegowo-wypoczynkową z bezpośrednim dostępem do morza. Jeśli przez przypadek zarezerwujemy nocleg w Darłowie może okazać się, że od pięknej, piaszczystej plaży będzie dzieliło nas nawet kilka kilometrów.
Komunikacja
Do Darłowa prowadzi wiele dróg. Jeśli poruszamy się samochodem możemy dojechać do miasta drogami krajowymi 37 i 6 oraz wojewódzkimi 203 oraz 205. Miasto posiada również połączenie kolejowe od 1878 roku, jednak aktualnie jest ono zawieszone. Marina w Darłowie mieści ponad 70 jachtów i łodzi rybackich, a wszyscy żeglarze, którzy odwiedzą port morski Darłowo mogą skorzystać z kontenera sanitarnego oraz podłączyć się do źródła energii elektrycznej.
Aby dojechać do Darłówka należy wybrać tą samą drogę. Do samej dzielnicy biegną drogi powiatowe 0552Z i 0561Z, które łączą się z główniejszymi trasami w Darłowie. Między obiema częściami Darłówka funkcjonuje most rozsuwany, który nie jest jednak dostępny dla transportu kołowego. Wielką atrakcją, która jest jednocześnie środkiem transportu są tramwaje wodne, które zabierają pasażerów na podróż wewnątrz portu na trasie Darłowo-Darłówko i Darłówko-Darłowo.
Darłowo i Darłówko – końcowe informacje
Jeśli wybieracie się na wakacje do Darłowa lub Darłówka, warto zapisać sobie kilka ważnych telefonów i adresów, które mogą się przydać w kryzysowych sytuacjach.
Sezon rozpoczęty
Sezon wakacyjny już trwa, dlatego jeśli wybieracie się w nasze okolice warto wiedzieć, czym naprawdę różni się Darłowo od Darłówka. Pomimo tego, że Darłówko jest tylko dzielnicą miasta, dysponuje większą bazą noclegową i turystyczną, gwarantując przyjemny wypoczynek na czystych, piaszczystych plażach. Zapiszcie sobie najważniejsze numery telefonów i zaplanujcie urlop – w końcu lato jest najlepszą porą na kąpiele w polskim morzu.
Szukasz apartamentu nad morzem? Zobacz naszą ofertę w Darłowie.
Źródła: www.wikipedia.org, www.darlowo.pl
Wstecz