Jeśli wypoczywacie w jednym z naszych apartamentów w Darłówku, z całą pewnością widzieliście już najbardziej znane atrakcje, o których piszemy na naszej stronie. Co jednak w przypadku, gdy trochę znudziliście się morzem i zatęskniliście za krótką objazdową wycieczką po okolicach? Specjalnie dla was odwiedziliśmy pobliskie miejscowości, by znaleźć w nich to, co może być ciekawym oderwaniem od plaży, słońca i morza. Sprawdźcie co warto zobaczyć w okolicach Darłówka. Zapraszamy na podróż po atrakcjach w okolicy!
*Wszystkie miejscowości znajdują się w oddaleniu do 20 km od centrum Darłowa. Wartości w nawiasach pokazują przybliżoną wartość podawaną przez mapy Google.
Które miejscowości warto zwiedzać podczas pobytu nad morzem z dziećmi? ZOO, przejazd ciuchcią, wyjście do papugarni - wybór jest bardzo szeroki. Oto kilka miejsc w okolicach Darłówka, które oferują atrakcje dla dzieci:
1. Jarosławiec (19 km) – co warto zobaczyć? Jarosławiec słynie z pięknego spadzistego klifu i wąskiej plaży, do której możemy dojść ulicami Nadmorska i Spacerowa pełniącymi rolę traktatu. Z latarni morskiej o wysokości 33 metrów wybudowanej na planie koła w 1838 roku można podziwiać okoliczne miejscowości. W Jarosławcu nie zabraknie atrakcji – paintball, pole golfowe, przejażdżki ciuchcią czy Galeria Rybacka i Muzeum Bursztynu, to tylko część propozycji, które znajdziemy w mieście. Dzieci będą szczególnie zachwycone parkiem wodnym, który zapewnia zarówno turnusy rehabilitacyjne jak i świetną zabawę dla dzieciaków. Warto wybrać się również do papugarni.
2. Wicie (14,9 km) – Z odwiedzin w miejscowości z całą pewnością ucieszą się dzieci, które będą mogły odwiedzić mini ZOO. Znajduje się w nim ponad 50 gatunków zwierząt, ptactwo ozdobne, papugi oraz świnki wietnamskie. Miejscowość jest znana z licznych pól biwakowych i obozowisk, jest również samym środkiem polskiego Wybrzeża Bałtyku. W Wiciu można zajrzeć do galerii Damiany, w której wykonuje się biżuterię z 100% naturalnych surowców .
3. Dąbki i okolice (8,6 km) – co warto zwiedzić? Miejscowość o statusie uzdrowiska od 2007 roku dzięki czystemu, wilgotnemu powietrzu przesyconemu jodem i zapachem sosny. W Dąbkach możemy poruszać się po licznych szlakach pieszych i rowerowych oraz udać się na skraj jeziora, nad którym spotkamy setki (jeśli nie tysiące) pasjonatów sportów wodnych. Czy wiecie, że nad jeziorem znajduje się nawet marina żeglarska? W Dąbkach znajdują się również atrakcje dla dzieci, takie jak: latarnia morska, park linowy czy labirynt.
4. Bukowo Morskie (12,5 km) – Warto wybrać się nad jezioro o powierzchni 1748 ha, które niegdyś było zatoką morską, zanim zostało odcięte od morza Mierzeją Bukowską. Jezioro posiada nadal połączenie z morzem i jest bogate w ryby. W Bukowie Morskim w 1248 roku książę gdański ufundował klasztor cysterki, dlatego miejscowość jest włączona w „Europejski Szlak Cystersów”. Niestety kompleks klasztorny nie zachował się do dnia dzisiejszego, jednak jego pozostałością jest kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W miejscowości znajduje się również 3 ha park krajobrazowy.
5. Kowalewice (12,9 km) – Atrakcją warto zobaczenia jest stary drewniany wiatrak typu holenderskiego, który został wybudowany w XVII wieku. We wsi możemy zobaczyć również neogotycki kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1979 roku. Jeśli szukamy oryginalnych atrakcji, możemy zawędrować do chałupki Kazimierza Koniecznego, w której znajduje się mnóstwo stworów, rycerzy i ludków wyrzeźbionych przez gospodarza.
Zabytkowe kościoły, osada, park krajobrazowy lub jezioro obok Darłowa. Nad polskim morzem jest tyle ciekawych miejsc, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zobaczcie jakie są najlepsze atrakcje w Darłowie i okolicach:
1. Rusko (2,9 km) – Rusko znajdujące się blisko Darłowa jest bogate w zabytki. Warty obejrzenia jest kościół p.w. św. Wojciecha, który został wzniesiony w 1834 roku z muru pruskiego. Wcześniej na tym samym miejscu stał drewniany kościół z 1613 roku ufundowany przez Jana Zarębę. W miejscowości można zwiedzić również Cmentarz Żydowski nazywany Cmentarzem Żydowskim w Darłowie z XIX wieku. Jeśli lubicie zabytki, nie zapomnijcie zobaczyć renesansowego pałacu z obszernymi bocznymi skrzydłami.
2. Barzowice (10,3 km) – W miejscowości istniał niegdyś zespół klasztorny, który nie zachował się do dnia dzisiejszego. Zamiast tego można zwiedzić kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w stylu gotyckim z XIII/XIV wieku. W pobliżu kościoła możemy zobaczyć piękne pomniki przyrody – 2 lipy oraz 2 jesiony. W Barzowicach znajduje się również wzniesienie o nazwie Barzowicka Góra (72 m n.p.), z którego możemy podziwiać pobliskie miejscowości i jeziora.
3. Cisowo (4,4 km) – W Cisowie można zwiedzić osadę, która jest pozostałością po żyjących na tych ziemiach Słowianach. Warto również zobaczyć osadnictwo zagrodowe z XIX wieku oraz murowany, zbudowany w gotyckim stylu kościół p.w. św. Stanisława Kostki z 1321 roku. W budowli znajduje się kropielnica z XIV wieku. Jak wiadomo, nad morzem mocno wieje – a co za tym idzie, powstają kolejne pola wiatraków. To właśnie w Cisowie w 1999 roku powstała pierwsza forma wiatrakowa.
4. Kopań (5,6 km) – W tej niewielkiej wsi, którą zamieszkuje zaledwie 130 osób, można pospacerować nad Jeziorem Witowskim o powierzchni 790 ha, bogatym w różne gatunki ryb. Mnogość gatunków ptactwa, wielki 6 metrowy głaz z różowego granitu to propozycja dla osób, które chcą odetchnąć od piasku. We wsi znajduje się również budownictwo zagrodowe z XVII-XIX wieku.
5. Jeżyce (7,5 km) i Krupy (8,5 km) – Miejscowości ciekawe dla osób lubiących zwiedzać zabytki sakralne. W Jeżycach znajduje się kościół p.w. M.B. Ostrobramskiej z XIX wieku zbudowany w neogotyckim stylu. Natomiast w Krupach warto zobaczyć kościół p.w. M.B. Ostrobramskiej z XIV wieku w gotyckim stylu.
6. Palczewice (11,1 km) – W Palczewicach mieści się piękny park krajobrazowy o powierzchni 2 hektarów z końca XIX wieku. Warto odpocząć w parku w upalny dzień, by podziwiać aż 12 gatunków drzew.
7. Dobiesław (15,5 km) – Dobiesław jest następnym punktem w wędrówce po zabytkach sakralnych. Warty zobaczenia jest kościół p.w. M.B. Częstochowskiej wybudowany w XV wieku w stylu gotyckim. We wnętrzu można zobaczyć granitową kropielnicę z XV wieku i piękny dzwon z 1805 roku
Lubicie podróżować? Nasze propozycje z całą pewnością przypadną do gustu „włóczykijom”, którzy nie umieją zagrzać miejsca na dłużej. Aby nie oddalać się zbytnio od apartamentów Darłówka, które jest zapewne waszą bazą wypadową możecie wybrać jedną z 12 miejscowości, które zaskoczą was zabytkami, atrakcjami i fajnymi upominkami. Sprawdźcie, co można odkryć jeszcze w powyższych miejscowościach – być może najlepszy ryby nad Bałtykiem lub piękne ozdoby z muszel?
Szukasz apartamentu nad morzem? Zobacz naszą ofertę w Darłowie.
Wstecz