Morskie złoto, tygrysia dusza, złoto Północy, a nawet łzy bogów – na przestrzeni wieków bursztyn znany był pod wieloma, różnymi nazwami. Jego historia sięgająca ponad 40 mln lat fascynuje od wieków i skłania do poszukiwań. Jak i kiedy szukać bursztynu nad morzem? W jaki sposób ocenić czy jest prawdziwy? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.
Czym jest i jak powstał bursztyn?
Bursztyn bałtycki, czyli kopalna żywica był ceniony już w czasach neolitu. Szacuje się, że ludzie zbierają go nad Bałtykiem od przynajmniej 13 000 lat! Z chemicznego punktu widzenia składa się w 79% z węgla, 10,5% z tlenu i 10,5% z wodoru. Bursztyn bałtycki pochodzi z żywicy sosny, która przez naukowców nazywana jest Pinus succinifera. Te niezwykłe kamienie mają swój początek 40 mln lat temu, kiedy to Bałtyk porastał gęsty las, a tworzącego go drzewa zaczęły uwalniać duże ilości żywicy. Muchówki, pająki, wije, motyle, stawonogi, a nawet niewielkie jaszczurki zostały uwięzione w gęstej żywicy spływającej z iglaków i w bryłkach przetrwały do dziś. Dla naukowców stanowią cenne źródło informacji na temat owadów żyjących miliony lat temu.
Kiedy i gdzie szukać bursztynu?
Zanim zastanowimy się nad tym jak znaleźć bursztyn nad morzem, warto pamiętać o tym, że lato to nie jest najlepsza pora na bursztynowe łowy. Nie tylko dlatego, że na plażach można spotkać więcej turystów, którzy starannie przeczesują plaże, ale przede wszystkim ze względu na pogodę. Pojawieniu się bryłek na brzegu sprzyja wiatr, szczególnie północny oraz północno-wschodni. Sztorm na morzu to pora, kiedy zalegające na dnie bursztyny mogą wydostać się z dna, spod drewna, wodorostów i innych śmieci na powierzchnię. Właśnie dlatego najlepsze warunki na łowy panują właśnie teraz. Jesienią i zimą spada temperatura powietrza oraz wody. Lekki bursztyn ma większe szanse wypłynąć na powierzchnię zaplątany w wyrzucone przez morze wodorosty.
Kiedy szukać bursztynu nad morzem?
Naśladując profesjonalnych poławiaczy najlepiej wybrać się na poszukiwania wczesnym rankiem. Plaże będą wtedy mniej zatłoczone, a my będziemy mieć większe szanse na odnalezienie bursztynu, ponieważ rządzi zasada: kto pierwszy ten lepszy.
Gdzie szukać bursztynów?
Tereny na wschód od gdańskiego Sobieszowa, aż po granice z Rosją to najlepsze miejsca na wypad. Bryłki leczniczego bursztynu można także znaleźć na szerokich, darłowskich plażach, po który przybywali tu już arabscy i rzymscy kupcy prawie dwa tysiące lat temu.
Bursztyn – gdzie szukać?
Większość osób spędzając wakacje nad Bałtykiem, przynajmniej raz próbowała znaleźć na plaży bursztyn. Odpowiedź na pytanie, jak szukać bursztynów nad morzem wcale nie jest taka łatwa. Przeszukiwanie samego piasku daje mizerne efekty. Lepiej poszukiwania rozpocząć w skupiskach morskich śmieci: patyków, wodorostów oraz innej roślinności. Mogą być w nie właśnie zaplątane cenne kamienie.
Jak szukać bursztynów tradycyjnym sposobem? Profesjonaliści na poszukiwania zakładają specjalne gumowe buty, czyli wodery, gumowy kombinezon i zabierają ze sobą latarkę oraz kaszorek, czyli siatkę. Brodząc w wodzie przeszukują wodorosty. Przeszukiwanie wody z latarką i czekanie na pojawienie się błyszczącego kamienia to również odpowiedź na pytanie jak znaleźć bursztyn. Metoda ta jednak sprawdza się tylko w przypadku większych kawałków.
Nie ma wprawdzie sprzętu wskazującego, gdzie po sztormie bursztyn zostanie wyrzucony, ale jeśli zastanawiamy się nad tym jak szukać bursztynów nad morzem to na pewno powinniśmy obserwować mewy. Duże grupy mew krążących w jakimś konkretnym miejscu na morzu w oddaleniu od lądu to znak, że prawie na pewno znajduje się tam wyspa morskich śmieci, a co się z tym wiąże – można tam znaleźć bursztyn. Kiedy wyspa dotrze do brzegu, to są realne szanse na odnalezienie bursztynu. Wprawdzie na plażę docierają drobne okruchy, ale na morzu można zobaczyć kawałki, które ważą nawet pół kilograma!
Przepraszam, czy ten bursztyn jest prawdziwy?
Nawet jeśli uda nam się znaleźć piękny kamień, to nie możemy być pewni, że jest to prawdziwy bursztyn. Na pierwszy rzut oka łatwo go pomylić z kamyczkami czy kawałkami szkła. Poniżej podsuwamy 5 sposobów na sprawdzenie, czy bursztyn jest prawdziwy.
Nadmorski szlak bursztynu
Wynajmując apartament nad morzem, warto zaplanować kilka wypraw do miejsc, gdzie można przyjrzeć się bezcennym okazom z bliska. Gdzie można zobaczyć bursztyn?
- Muzeum Zamkowe w Malborku,
- Muzeum Bursztynu w Gdańsku
- Muzeum Inkluzji w Bursztynie w Gdyni
- Muzeum Bursztynu w Stegnie
- Muzeum Bursztynu w Jarosławcu
Najstarsza działająca manufaktura bursztynu „Amber Manufacture Michel” znajduje się w Gdańsku. Działa od 1893 roku. Turyści poznają metody obróbki bursztynu, ale też sami mierzą się ze sztuką szlifowania. Poza miejscowościami na Wybrzeżu pokaźną kolekcję bursztynu można podziwiać dziś także m.in. w zbiorach warszawskiego Muzeum Ziemi PAN.
Bursztyn, cenna pamiątka znad Bałtyku
Bałtyk hojnie wyrzuca na brzeg mniejsze i większe kawałki bursztynu. Spędzając wakacje w Darłówku, można oddać się jego poszukiwaniom, zwłaszcza skoro już wiemy jak znaleźć bursztyn nad morzem. Tak naprawdę to wspaniała przygoda, bo nigdy nie wiadomo co się trafi. Chętni mogą także spróbować swoich sił w 20 Mistrzostwach Świata w Poławianiu Bursztynu, które odbywają się w Jantarze. W tym roku będą przeprowadzone w dniach 20-21 lipca.
Wstecz