Źródło: Wikipedia.org - Red 81
Latarnia morska Darłowo położona jest w nadmorskiej części Darłowa – Darłówku, po wschodniej stronie ujścia Wieprzy do Bałtyku, przy wejściu do portu w Darłówku. Wieża latarni liczy dziś 22 metry wysokości. Zasięg światła latarni to blisko 30 km, a dokładnie 27,8 km. Wśród wszystkich latarni morskich nad Bałtykiem ta w Darłówku jest najdalej wysuniętą na wschód latarnią morską zaliczaną do Wybrzeża Zachodniego. Latarnia morska Darłowo znajduje się dokładnie pomiędzy latarnią morską w Gąskach (około 40 km na zachód) a latarnią morską w Jarosławcu (około 15 km na wschód). Wśród 17 latarni morskich nad Bałtykiem latarnia w Darłówku wyróżnia się swoją budową i położeniem.
Źródło: Wikipedia.org - Red 81
Stojące blisko brzegu budynki są cały czas narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. W czasie sztormów umocnienia falochronu nie gwarantują skutecznej ochrony, stąd zimą lodem skuta jest cała północna ściana budynku. W latach 90. XX wieku obmurowano ją dodatkową warstwą cegły, którą następnie pokryto cementowo-wapiennym tynkiem.
Pierwsza wzmianka o latarni morskiej Darłowo pochodzi z początków XVIII wieku, a dokładniej z roku 1715 roku, kiedy jak podają źródła, zarządzono ustawienie świateł po obu stronach ujścia Wieprzy. Miały one na celu zapewnienie bezpieczeństwo statkom, które poruszały się po drogach wodnych i wskazanie im miejsca, gdzie mogą wpłynąć do portu. Ważną datą w historii latarni morskiej Darłówko był rok 1885, kiedy u nasady falochronu wschodniego zbudowano stację pilotów. Był to nieduży budynek z czerwonej cegły, do którego od południowej strony przylegała niewielka wieża zbudowana na planie kwadratu. Początkowo na drugim piętrze latarni morskiej Darłówko znajdował się pokój dyżurnego pilota, który obserwował redę i obsługiwał latarnię. Lampa była zamontowana na wysokości 12,2 m i przesyłała stałe, czerwone światło.
Latarnia morska Darłówko znana w obecnym kształcie to efekt różnych prac modernizacyjnych. Te najważniejsze znajdują się na liście poniżej.
Kalendarium zmian:
- w 1899 roku w urządzeniu świetlnym zmieniono soczewkę, wstawiając znacznie lepszą, cylindryczną.
- w 1904 roku zmieniono światło latarni na białe, przerywane.
- w 1927 roku latarnię morską Darłówko podniesiono o jedną kondygnację, a nad nią zbudowano białą stalową kopułę otoczoną galeryjką. Tam też przeniesiono źródło światła.
- w latach 60. XX wieku do budynku latarni morskiej Darłówko, od wschodniej strony dobudowano specjalne pomieszczenie dla pracowników, którzy przeprowadzali prace remontowe. Przybudówka jest wykonana w tym samym stylu co latarnia i nie wpływa negatywnie na jej ogólny kształt.
- w roku 1996 zmieniono sposób zasilania źródła światła. Jest nią do dziś żarówka halogenowa o mocy 100 W, która jest umieszczona w automatycznym zmieniaczu. Dzięki tym zmianom latarnia morska Darłówko nawet przy braku zasilania elektrycznego może świecić przez cały tydzień.
- w 1998 roku, osuszono mury latarni oraz wzmocniono jej północną ścianę, obkładając ją warstwą cegły klinkierowej. W budynku dokonano również wymiany instalacji: elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej. Generalnemu remontowi poddano także dach budynku, wymieniono stolarkę drzwiową i okienną.
- od 1999 roku latarnią morską Darłowo zarządza Urząd Morski w Słupsku, który po remoncie klatki schodowej w sierpniu 2000 roku udostępnił latarnię zwiedzającym.
Od sierpnia 2000 roku latarnię morską Darłówko może zwiedzać każdy. Piękne widoki można podziwiać z tarasu widokowego, który znajduje się na szczycie wieży. W trzeci weekend sierpnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Latarni Morskich. Z tej okazji organizowana jest Noc Latarni. W tym czasie wstęp na latarnię morską w Darłówku jest bezpłatny w godz. 21:00 – 24:00. Oprócz latarni w Darłówku w wydarzeniu biorą udział także inne latarnie morskie nad Bałtykiem: w Czołpinie, Jarosławcu, Gąskach, Ustce i Kołobrzegu. Aby dojechać do latarni morskiej Darłówko, trzeba kierować się w stronę Darłówka Wschodniego, a stamtąd do mostu zwodzonego, który stanowi jedną z głównych atrakcji w Darłówku.